Kuidas beebit süles hoida?

Kuidas beebit süles hoida?

Beebit süles hoides saame talle pakkuda palju lähedust ja hellust. Kuid ka sellel lihtsal ja elementaarsel tegevusel on omad nipid, millega saame lapse arengut toetada. Oma perekooli loengutes olen palju tulevastele lapsevanematele rääkinud ja nukkudel demonstreerinud kuidas peaks tulevast ilmakodanikku süles hoidma. Nüüd sain ise teooria praktikas järgi proovida ja panen teile kirja omapoolsed soovitused.

Kõige esimene asi, mida lapsevanematele loengus korduvalt meelde tuletan, on see, et tuleb vahetada käsi ja pooli lapse süles hoidmisel. See tähendab seda, et laps peab olema nii sinu paremal kui ka vasakul käel. Ka krooksutamiseks tuleks last tõsta nii paremale kui ka vasakule õlale. Seda tuleb teha selleks, et lapsel ei tekiks poole-eelistust. Kui laps eelistab ühte kehapoolt teisele, siis muutub üks kehapool tugevamaks ning eelistuse süvenedes võib isegi põhjustada skoliootiliste muutuste teket lapse lülisambas. Tunnistan ausalt, et olen selle reegli vastu korduvalt ka ise eksinud, sest ühte pidi lihtsalt ON kuidagi mugavam teda hoida ja krooksutamiseks tahan Patriku automaatselt vasakule õlale tõsta. Minu harjumuse tõttu on Patrikule tekkinud ka väike vaate-eelistus aga mitte midagi sellist, millest üks füsioterapeut-ema jagu ei saa, tuleb vaid järjekindlalt endale meelde tuletada teise käe ja kehapoole kasutamist. Eks inimene on juba kord harjumuste ohver, kuid ärge laske sellel harjumusel süveneda.                                     

Kuna meid on kimbutanud ka gaasivalud, siis meile on kõige sobilikumad näoga väljapoole asendid. Nii saan Patriku jalgu painutuses hoida (pilt 1), et tal oleks lihtsam gaase välja pressida. Ja tegelikult füsioterapeudina olengi koguaeg soovitanud lapsevanematel rohkem näoga väljapoole asendeid kasutada lapse süles hoidmisel. Nii hoiame ära ülesirutuse teket ning aitame lapsel kõhulihaseid tugevdada. Samuti on näoga väljapoole asendid kasuks kõigile lapsevanematele, kelle laps tahab kõhuli asendis „lennukit“ teha. Nimelt näoga enda poole hoides on lapse käed koguaeg kahele poole laiali ja tihti ka seljalihas pinges. Võib juhtuda, et laps, keda koguaeg on nii süles hoitud, ei taha ka kõhuli asendis kätele toetuda ja teeb kõhuli asendis „lennukit“. Last näoga väljapoole hoides ära unusta tema jalgu (või vähemalt ühte jalga – pilt 2) painutuses hoida, nii ei ole tema seljalihased pinges (ei teki kehatüve ülesirutust) ja laps on sinu süles puhkeasendis.                    

Peahoiu tugevdamiseks oleme intensiivsemalt kasutama hakanud asendeid, kus Patrik peab oma kaelalihaseid rohkem pingutama. Nendeks sobivad hästi üle õla krooksu asend (jälgi, et ka lapse käed jääksid üle õla – pilt 3) ja nn „tiiger puu otsas“ asend (pilt 4), kus laps on kõhuli sinu käe peal (kindlasti kasuta mõlemat kätt, et lapsel ei tekiks poole-eelistust). Need on asendid, mida võib juba sünnist alates kasutada.

Hoidke oma pisikesi hästi :)!