Sobilikud mänguasjad beebile vanuses 9-12 elukuud

Sobilikud mänguasjad beebile vanuses 9-12 elukuud

Üheksandaks-kümnendaks elukuuks võiks  beebi olla võimeline liikuma mingil viisil – käputades, roomates või mööda tugesid kõndides. Esimese eluaasta täitumiseks on enamus lapsi tulnud toe najal püsti ja mõned neist on võimelised isegi iseseisvalt kõndima.

Sinu laps on nüüdseks hakanud mänguasju tööriistana kasutama – lükates palli pulgaga või ajades taldrikul porgandeid lusikaga taga. Tal on tekkinud suur huvi interaktiivsete mängude vastu. Kõdista teda ja lase ennast temal vastu kõdistada. Räägi telefoniga ja seejärel anna toru talle, et ta saaks laliseda ja telefoni uuesti sinu kätte anda.

Tema probleemilahendamise oskused paranevad iga päevaga. Nüüd on ta võimeline läbipaistva kaanega karbi seest võtma mänguasja nii, et ta tõstab kaane ülesse, mitte ei ürita mänguasja läbi kaane kätte saada. Ta hakkab aru saama sõnadest ja ära tundma tuttavaid objekte.

Olles lummatud liikumisvabadusest (käpuliasendis või kahel jalal) tahab sellises vanuses laps liikuda, haarata asju kõrgemalt ja saada igalepoole kuhu varem oli pääsemine võimatu.

Lükatavad mänguasjad – need mänguasjad annavad beebile võimaluse harjutada oma uut oskust – kõndimist. Vali beebile lükatav mänguasi, mis on piisavalt raske selleks, et laps saaks sinna oma keharaskusega peale toetada. Kõndimise uudsus küll kaob ajapikku, kuid sellegipoolest meeldib lapsele veel päris tükk aega asju enda ees lükata või järgi tõmmata (tõmmatavad/järelveetavad  mänguasjad sobivad lastele, kes on võimelised juba hästi kõndima ja  kõndimise ajal ka seljataha vaatama).

Kujundeid õpetavad mänguasjad – mõistatamine, et miks ringikujuline klots ei lähe läbi ruudukujulisest august on hea ülesanne varajaseks probleemilahendusoskuse arendamiseks. Selline mänguasi tekitab selle vanusegrupi lastes huvi, mitte ei pahanda neid.

Pallid – lapsel on kindlasti juba ennegi olnud kokkupuudet pallidega aga püstises asendis muutuvad pallid tema jaoks veel põnevamaks. Nüüd on tal võimalus neid põrgatades maha visata.

Mängutelefon – lastele meeldib oma vanemaid imiteerida. Isegi siis, kui laps ei oska veel hästi sõnu öelda, proovib ta telefoniga suhelda ja selle nuppe vajutada. Mida reaalsema välimusega on telefon, seda parem.

Raamatud –  selle vanusegrupi lapsed on eriti huvitatud raamatutest, mille seest tõusevad esile asjad, milles on erinevaid materjale mida katsuda ja näiteks jänkusid keda saab silitada.

Klotsid – need mänguasjad annavad lapsele võimaluse arendada ladumisoskust. Selles vanuses on ta võimeline laduma umbes kolm või neli klotsi üksteise otsa.  Torni ümberkukkumine on lapse jaoks nauditav vaatepilt.

Ämber ja kühvel – need mänguasjad kuluvad ära siis, kui sinu lapse lemmiktegevuseks on asjade sisse panemine ja välja võtmine. Võta liivakasti või parki minnes kaasa ämber ja kühvel, siis on sinu laps pikka aega tegevuses ja rahulolev.

 

Allikas: www.babycenter.com

Toimetas: Maarja Säde